Valitsuse plaan, mille kohaselt tahetakse põllumajandussektorile vähesel määral erakorralist toetust maksta alles 2017. aastal, näitab, et valitsus pole Eesti piima- ja sealihatootmise kriisi sügavusest ja tagajärgedest aru saanud.

- Valitsus ei mõista või ei taha mõista Eesti loomakasvatuse kriisi tõsidust ja tagajärgi
- Foto: Äripäev AS
Rahul ei saa olla ka ähmaste lubadustega, mille kohaselt lubatakse aasta lõpus sõltuvalt riigi finantsseisundist kaaluda toetamise lisavõimalusi.
„Maja põleb, kuid tulekahju kustutamise asemel vaadatakse kaunilt lõõmavat leeki. Nii võiks kokku võtta rahandusministri poolt teatavaks tehtud eilse poliitilise kokkuleppe nelja aasta riigieelarve strateegia osas,“ väljendas oma selget pettumust valitsuskoalitsiooni kokkuleppe osas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.„Otsuste langetamisel on Eesti piima- ja sealihatootjate kriitilist olukorda praktiliselt ignoreeritud. Meie varasemaid selgitusi, mille kohaselt peame selle kriisi võimalikult väikeste kadudega üle elama, et ajutised raskused ei hakkaks sööma riigi ekspordi- ja maksutulusid tulevikus, sisuliselt kuulda pole võetud,“ lisas Sõrmus.Rahandusminister Sven Sester andis eile teada, et põllumeestele on valitsus otsustanud 2017. aasta eelarvest planeerida 4,6 miljonit eurot erakorralist abi. Rahandusministri sõnul otsustas kabinet ühtlasi, et selle aasta lõpus vaatab valitsus üle enda rahalised võimalused ja finantsolukorra ning kaalub võimalusi sektorit veelgi toetada.Viimased valitsuskoalitsioonid on piimatootjate toetusi vähendanud ligi kolmandiku võrra, mis tänases keerulises olukorras avaldab olulist negatiivset lisasurvet piimatootmise lõpetamiseks. Sealihatootjatele on sigade Aafrika katku leviku tõttu seatud väga karmid kauplemispiirangud, mille mõjusid on kompenseeritud vaid minimaalsel tasemel. Kriis piimandussektoris on viinud Eesti piimakarjade vähenemiseni kümnendiku võrra, raskused sealihasektoris on võtnud umbes veerandi sigade põhikarjast. Loomade arvu vähenemine jätkub.Eestimaalased andsid 8887 allkirja pöördumisele, milles nõutakse meetmeid Eesti piima- ja seakarjade vähenemise peatamiseks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna avaldatud Statistikaameti andmetest nähtub, et märtsi lõpu seisuga on sigade arv Eestis langenud 292 700 seani ja piimalehmade arv 90 200 lehmani. Võrreldes möödunud aasta sama ajaga on sigade arv vähenenud 19,7% ja piimalehmade arv 5,2%.
Faresin Industries S.p.A., mille peakontor asub Breganzes (VI), projekteerib, toodab ja turustab loomakasvatussektori söödamiksereid ning neile vajalikku ratsioonianalüüsi tarkvara, samuti põllumajandus-, tööstus- ja ehitusrakenduste teleskoopkäitlejaid. Praeguse presidendi Sante Faresini poolt 1973. aastal asutatud ettevõte ühendab tugeva perejuhtimise traditsiooni rahvusvahelise kontserni dünaamilisusega, mis tegutseb ülemaailmselt laialdase tütarettevõtete, edasimüüjate ja edasimüüjate võrgustiku kaudu. 2023. aastal tähistas ettevõte oma 50. juubelit.