• 31.10.16, 10:09
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Millised oleksid kõige olulisemad uued turud piimatoodetele?

Viimastel nädalatel on uut hoogu kogunud arutelu uute eksporditurgude üle. Viimati käsitleti teemat 24. oktoobril Maaeluministeeriumis põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogu istungil. Eesti piimasektor on ekspordikeskne tootmisharu ja tulenevalt kõrgest piimaga isevarustatuse tasemest tuleb üleliigne osa eksportida kas toorpiima või erinevate piimatoodete näol.
Ka Hiina omad piimatootjad on rajamas järjest uusi farme. Riik soosib seda tegevust igati.
  • Ka Hiina omad piimatootjad on rajamas järjest uusi farme. Riik soosib seda tegevust igati.
  • Foto: Juhan Särgava
Eesti piimatoodete eksporditurgudeks on aastate jooksul olnud ligikaudu 70% ulatuses Euroopa Liidu liikmesriigid ja 30% ulatuses kolmandad riigid, millest kuni 2013. aasta lõpuni moodustas põhiosa Venemaa.
Seoses pöördeliste sündmustega piimandusturul alates 2014. aastast on jätkuvalt olnud päevakorras Eesti piimatoodetele uute turgude otsimine ja EPKK koostöös Maaeluministeeriumi ning Veterinaar- ja Toiduametiga on alustanud arutelusid Eesti piimasektorile prioriteetsete turgude avamisega.Hindame kõrgelt ministeeriumi pingutusi eelkõige Hiina ja Jaapani turgude avamisel. Kuid vaatamata saavutatud edule vajaks meie hinnangul avamist veel rida turge, mis on Eesti piimasektorile olulise tähtsusega.Tuginedes piimaekspordiga tegelevate liikmetsettevõtete kogemustele ja arengutele piimandusturul oleksid olulised turud järgmised: Hiina, Jaapan, Alžeeria, Mehhiko, Iraan, Kuveit, Indoneesia, Vietnam, Filipiinid, Singapur, Malaisia, USA  ja Lõuna-Korea.
Tänases olukorras on suhteliselt keeruline eelpool nimetatud turge tähtsuse järgi ritta seada, sest oluline on paindlikkus ja kiire reageerimine kauplemisvõimaluste kasutamisel. Seetõttu peaks olema tagatud juurdepääs kõigile eelpool nimetatud turgudele. Prioriteetide järjekorda võivad ilmselt mõjutada mittetariifsed meetmed.Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

Artikkel jätkub pärast reklaami

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele