Enamus maheviljast läheb ekspordiks

Enamus maheviljast läheb ekspordiks
Enamus maheviljast läheb ekspordiks

Mahepõllumajanduse registri andmetel kasvatati 2015. aastal maheteravilja Eestis 24 175 hektaril, 2016. aastal oli see pind juba 29 022 hektarit. Huvi maheteraviljakasvatuse vastu stimuleerivadki eelkõige head ekspordivõimalused, tänu millele on oma toodangu eest võimalik saada märksa kõrgemat hinda kui tavateravilja eest.

"2015. aastal läks Wiru Vili TÜ müüdavast viljast ekspordiks 90%, 2016. aastal see suhtarv veidi kukkus, kuid eksport oli siiski valdav," ütles mahetootjate ühistu Wiru Vili tegevjuht Meelis Maks. "Maailmaturul kasvab nõudlus mahevilja järele ja ka Eestis on mahevilja pakkumine tõusuteel. Viimane hooaeg ei olnud põllumehele kerge, sest saagid jäid nii mahe- kui ka tavavilja osas suisa kolmandiku võrra varasemast väiksemaks. Võib öelda, et kui aastaid tagasi oli maheviljakasvatus väheste entusiastide pärusmaa, siis nüüd kasvab mahevilja kasvupind aasta aastalt ning seda tõukab tagant jätkuv nõudlus mahetoodete järele. Nõudlus kasvab kiiremini kui tootmine." 

 "Tootjate huvi mahevilja vastu kasvab, seda näitab ka mahevilja all oleva külvipinna suurenemine," rääkis Baltic Agro AS mahevilja ostu-müügijuht Vallo Tenson. "Pakkumisi jagub, kuid samas on ka kokkuostjate poolne konkurents olemas, nii et suhtleme tootjatega päris tihedalt. Näiteks maksab tavatoidukaer 130 eurot tonn, kuid mahevilja eest pakutakse kohati kuni kaks korda enam. Aga näiteks mahespelta kokkuostuhind on nõudluse järsu languse tõttu hoopis drastiliselt vähenenud."

Piirituseks sobib ka natuke kehvema kvaliteediga mahevili. Estonian Spirit OÜ Rakvere piiritusetehas saadab umbes kaks kolmandikku toodetavast mahepiiritusest ekspordiks, peaasjalikult Ðveitsi, Leetu ja Soome. Rakvere piiritusetehase tegevjuht Arno Kangur tõdes: "Maheteraviljale on alkoholi kaudu väärindamist vaja, sest maheviljal pole tera suurus ja langemisarv pagaritööstusele alati sobivad, kuid piirituse valmistamiseks kõlbab selline vili suurepäraselt." Arno Kanguri sõnul on mahepiiritus suure ekspordipotentsiaaliga. "Mahepiiritusest on huvitatud ka ameeriklased, kes valmistavad ise alkoholi tavaliselt maisist ja on meie piiritusest huvitatud just seetõttu, et see on GMO-vaba. Piiritusetööstus annab põllumehele garantii, et ta saab ka oma veidi madalama kvaliteediga viljast lahti," lisas Kangur.

 

Merit Mikk
Mahepõllumajanduse Koostöökogu

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised