Piimandusühistu E-Piim ja ettevõtte MilkEst nõukogude liikmed tutvusid 18.-21. oktoobril Iirimaal ühistulise piimandusega.
- Piimaühistute juhid tutvusid Iirimaa kogemusega Foto: Postimees/Scanpix
Gruppi kuulusid Sulev Mölder, Rein Lall ja Teet Kallakmaa E-Piimast ning Märt Riisenberg, Tõnu Post ja Lembit Paal MilkEstist.
Gruppi saatsid EMÜ assistent Liis Võlli ja EPKK juhatuse liige Vahur Tõnissoo.Muljetavaldav kohtumine toimus Iirimaa ühistute katusorganisatsiooni ICOS esindajatega, kes andsid hea ülevaate Iirimaa ühistulisest piimandusest.
ICOS koondab 130 põllumajanduslikku ühistut. Iirimaa pindala on 1,6 korda suurem Eestist. Piima toodetakse aastas 1,4 miljoni lehmaga 7 miljonit tonni. 90% toodangust eksporditakse.
Suuri piimaühistuid on kokku 10. Suurim Glanbia varub aastas 2,4 milj tonni piima.Grupp külastas veel piimaühistut Dairygold, kes varub aastas 1,3 milj tonni piima. Üheksa piimaühistut kuuluvad keskühistusse Ornua, kes toodab maa-ilmakuulsat võid Kerrygold. Ornual on oma piimatööstused kõikidel maailma kontinentidel.Viimasena külastati Ballylomasna piimatalu, kus John ja Maria Walsh lüpsavad 104 lehma. Talu pälvis käesoleval aastal Iirimaa rahvusliku piimakvaliteedi auhinna.Iirimaa reis toimus ühistegevuse teadmus-siirde pikaajalise programmi raames, mida toetab Euroopa Liit (EAFRD). Õppereisi korraldas EPKK koostöös Eesti Maaülikooliga.
Seotud lood
Kuna aasta-aastalt esineb kõrreliste umbrohtude tõrjega aina enam probleeme, on väga oluline saada need kontrolli alla juba sügisel. Taimekaitsevahendite esindaja Nordisk Alkali tehniline nõustaja/turundusjuht Ann Raukas nendib, et pikkadel sügistel peab kultuur konkureerima umbrohuga nii toitainete kui ka valguse osas ning lisaks loob tihe ja umbrohurikas taimik soodsad tingimused taimehaiguste levikuks.
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele