Joep Driessen - lehmade vabaduse eest võitleja

Joep Driessen  ?  lehmade vabaduse eest võitleja
Joep Driessen ? lehmade vabaduse eest võitleja

Oktoobri esimesel nädalal oli Eesti loomaarstidel ja -kasvatajatel külaline maailmapraktika tipust ? Hollandi loomaarst, lektor ja üks Cow Signals® kontseptsiooni loojatest Joep Driessen.

Ligemale 20 aastat tagasi välja töötatud Cow Signals® kontseptsiooni aluseks on tagada farmis lehmadele samad kuus vabadust, mille osaks nad saaksid karjamaal. Need on kõige tähtsamad eeltingimused, mille täitmisel on meie loomad terved, annavad suurt toodangut ja sünnitavad igal aastal terve vasika. Just see tagabki farmi majandusliku tulususe.

Cow Signals® treenerid töötavad 52 riigis üle maailma ja Joep Driessen ise on koolitusi läbi viinud 68 riigis nii Euroopas, Aasias, Ameerikas kui Aafrikas. Eesti loomaarstidele ja -kasvatajatele on dr Driessen tuttav juba 2010. aastast, mil ta esmakordselt pidas loenguid ja viis läbi farmipraktikume. Driesseni enda sõnul on ta kõikjalt midagi õppinud, sest inimesed on väga loovad ja leidlikud. Loengute ilmestamiseks kasutab ta näidetena häid töötavaid lahendusi mitmetelt kontinentidelt.

Driesseni loengud ja töötoad on üdini praktilised ja samas nauditavad tänu oma selgele, läbimõeldud ja mõnusa huumoriga vürtsitatud esitlusele. Ta õpetab nägema ja hindama nii üksiklooma kui karja tervikuna ning koostama loomade vaatlustulemuste põhjal soovitusi farmi olukorra kiireks parandamiseks.

Toimus nii õpitubasid, seminare kui konverentse

Selle aasta loengute ja praktikumi teemaks oli sigivus. Lisaks andis Dimedium välja Cow Signals®-sarja kuuenda eestikeelse raamatu Sigivus. Sigivuse haldamise praktiline käsiraamat. „Üks vasikas igalt lehmalt igal aastal,“ on endiselt loomakasvatuses kehtiv oluline kasumlikkuse näitaja, kuid seda polegi nii lihtne saavutada. Käsiraamat pakub palju häid nõuandeid ja otseseid juhiseid sigivuse parandamiseks farmis.

Infopäevale „Sigivus  ?  karja taastootmise alus“ kogunes ligemale 90 piimafarmi juhti ja karja edukast sigivusest huvitatud loomakasvatajat. Joep Driesseni loengu ja rohke pildimaterjali põhjal sai selgemaks, mis mõjutab karja sigivusnäitajaid ja kuidas parandada karja sigivusega seotud protsesse. Kolm sigivuse põhiküsimust, mis määravad sinu farmi edukuse on: Kas ta indleb? Kas ta näitab inda? Kas ta jääb tiineks?

Lektor peatus pikemalt stressivaba poegimisprotsessi korraldamisel, mis puudutab nii lehma, vasikat kui ka seal töötavaid inimesi. See hõlmab perioodi 3 nädalat enne ja kolm nädalat pärast poegimist, mil loomad peavad olema rohke allapanuga avaras sulus, kus on rohkelt värsket sööta, vett, valgust ja õhku.

Loomadele paremate elamistingimuste tagamisega saavutatakse eelkõige lehmade pikem karjaspüsimine ning seeläbi ka kõrgem piimatoodang. Driessen esitas kuulajatele intrigeeriva küsimuse: mitmendas laktatsioonis lehm toodab kõige rohkem piima? Paradoksaalsel kombel toodavad Euroopas lehmad piima 2-3 laktatsiooni, kuid toodangutõus saabub hoopis alates 6. laktatsioonist.

Käsitletavate teemade hulgas oli juttu ka erinevatest inna avastamise viisidest ja nende usaldusväärsusest, õige seemendusaja määramisest ja eduka seemendus korraldamisest. Päev pakkus praktilist infot ja näpunäiteid, mida kohe oma farmis rakendada. Muuhulgas rõhutas lektor farmi töökorralduse olulisust nii, et ka inimestel oleks turvaline ning mugav töötada. Nii saabuvad oodatud tulemused kiiremini.

Konverents piimafarmides töötavatele loomaarstidele ja seemendajatele  „Tänapäevane lähenemine sigivus- ja poegimisprobleemidele“ toimus EMÜ katsefarmis Märjal. Päeva esimeses osas said loomaarstid Kalle Kaselt ülevaate sigivusalasest olukorrast ja kaasnevate haiguste esinemisest Eesti karjades. Joep Driessen rääkis sigivusest ja sellega seotud probleemidest loomaarsti vaatevinklist lähtuvalt. Teemadeks olid emakatervis, emakapõletikud ja nende ravi, poegimiseelse- ja järgse kontrolli korraldamine farmis ja kuna ning millistel tingimustel tasub kasutada hormoonpreparaate. Kohapeal sai üks julge kätt proovida ka emaka seemendamisel.

Järgneval päeval toimus EMÜ katsefarmis praktikum, kus eelmisel päeval omandatud teoreetilistele teadmistele lisas praktilised oskused töö farmis.

Driesseni loenguid tõlkis loomaarst Ulrika Tuppits Vetpointist, kes on Eestis nii veiste kui hobuste sigimisteemadel tunnustatumaid praktikuid. Samuti juhtis Tuppits koos kolleeg Silver Butlersiga praktikapäeva ultraheliuuringute õpituba. Juhendajad märkisid hiljem, et veel kunagi varem ei ole ultraheliuuringute koolitusest osavõtjatel kaasas olnud nii palju oma aparaate ning kogemusi, mida oli hea omavahel võrrelda ning jagada.

Joep Driessen loenguid Eestis toetasid Maaelu arengukava ja Euroopa Liit.

 

Katrin Tilk
Dimedium AS

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised