MIS ON MIS
Cow Signals® kontseptsioon
Kõigi lehmadel peavad kogu aeg olema kuus karjamaavabadust:
Ruum
Kõik lehmad peavad saama vabalt liikuda ja leidma toidu, vee ning lamamisaseme 10 meetri raadiuses. Põrandad ei tohi olla libedad. Lehmadel peab olema võimalik liigiomaselt käituda.
Õhk
Laudas peab olema sama puhas õhk kui väljas.
Valgus
Lehmade jaoks vajalik valgustase, 200 luksi, on talvel vähemalt 8 tundi ja suvel 14-16 tundi päevas.
Sööt
Kvaliteetset ja õige koostisega sööta peab olema igal hetkel igal pool kõigi lehmade jaoks piisavalt, et vältida domineerimist. Ideaalne söödalava pikkus ühe lehma kohta on 75 cm kinnisperioodil ning 60 cm lüpsilehmal.
Vesi
Kõikidel lehmadel peab olema vaba ligipääs puhtale joogiveele, mille kindlustab vähemalt üks jootmiskoht 20 lehma kohta.
Tervis
Terve lehm on ärgas ja aktiivne, tema karv on sile puhas ja läikiv. Tal pole väliseid vigastusi, ta ei lonka, tema sõrad on terved. Ta sööb ja joob hästi.
Puhkus
Lehmad peavad saama tõusta püsti ja heita maha takistuseta pehmele asemele (ideaalmõõdud 2,75x 1,2 meetrit, turjapuu kõrgus 85 cm). Igale lehmale peab olema lamamiskoht. Kinnislehmadele tuleb tagada stressivaba poegimisliin.
Toimus nii õpitubasid, seminare kui konverentse
Selle aasta loengute ja praktikumi teemaks oli sigivus. Lisaks andis Dimedium välja Cow Signals®-sarja kuuenda eestikeelse raamatu Sigivus. Sigivuse haldamise praktiline käsiraamat. „Üks vasikas igalt lehmalt igal aastal,“ on endiselt loomakasvatuses kehtiv oluline kasumlikkuse näitaja, kuid seda polegi nii lihtne saavutada. Käsiraamat pakub palju häid nõuandeid ja otseseid juhiseid sigivuse parandamiseks farmis.
Infopäevale „Sigivus ? karja taastootmise alus“ kogunes ligemale 90 piimafarmi juhti ja karja edukast sigivusest huvitatud loomakasvatajat. Joep Driesseni loengu ja rohke pildimaterjali põhjal sai selgemaks, mis mõjutab karja sigivusnäitajaid ja kuidas parandada karja sigivusega seotud protsesse. Kolm sigivuse põhiküsimust, mis määravad sinu farmi edukuse on: Kas ta indleb? Kas ta näitab inda? Kas ta jääb tiineks?
Lektor peatus pikemalt stressivaba poegimisprotsessi korraldamisel, mis puudutab nii lehma, vasikat kui ka seal töötavaid inimesi. See hõlmab perioodi 3 nädalat enne ja kolm nädalat pärast poegimist, mil loomad peavad olema rohke allapanuga avaras sulus, kus on rohkelt värsket sööta, vett, valgust ja õhku.
Lehmade ideaalne päevaplaan:
14 tundi puhkust
6 tundi söömist
2 tundi suhtlemist
maksimaalselt 2 tundi lüpsmist
Kinnisloomad saavad puhata ka muidu lüpsmisele kuluva aja.
Selge seos surnultsündide ja kinnisloomade puhkuse vahel
(uuring Ohaios 18 farmi sensoritega loomad)
8 tundi puhkust 12% surnultsünde vrs 14 tundi puhkust 1% surnultsünde.
Iga 3,5 minutit rohkem puhkust tähendab 1 minut rohkem söömist.
Loomadele paremate elamistingimuste tagamisega saavutatakse eelkõige lehmade pikem karjaspüsimine ning seeläbi ka kõrgem piimatoodang. Driessen esitas kuulajatele intrigeeriva küsimuse: mitmendas laktatsioonis lehm toodab kõige rohkem piima? Paradoksaalsel kombel toodavad Euroopas lehmad piima 2-3 laktatsiooni, kuid toodangutõus saabub hoopis alates 6. laktatsioonist.
Käsitletavate teemade hulgas oli juttu ka erinevatest inna avastamise viisidest ja nende usaldusväärsusest, õige seemendusaja määramisest ja eduka seemendus korraldamisest. Päev pakkus praktilist infot ja näpunäiteid, mida kohe oma farmis rakendada. Muuhulgas rõhutas lektor farmi töökorralduse olulisust nii, et ka inimestel oleks turvaline ning mugav töötada. Nii saabuvad oodatud tulemused kiiremini.
Konverents piimafarmides töötavatele loomaarstidele ja seemendajatele „Tänapäevane lähenemine sigivus- ja poegimisprobleemidele“ toimus EMÜ katsefarmis Märjal. Päeva esimeses osas said loomaarstid Kalle Kaselt ülevaate sigivusalasest olukorrast ja kaasnevate haiguste esinemisest Eesti karjades. Joep Driessen rääkis sigivusest ja sellega seotud probleemidest loomaarsti vaatevinklist lähtuvalt. Teemadeks olid emakatervis, emakapõletikud ja nende ravi, poegimiseelse- ja järgse kontrolli korraldamine farmis ja kuna ning millistel tingimustel tasub kasutada hormoonpreparaate. Kohapeal sai üks julge kätt proovida ka emaka seemendamisel.
Järgneval päeval toimus EMÜ katsefarmis praktikum, kus eelmisel päeval omandatud teoreetilistele teadmistele lisas praktilised oskused töö farmis.