• 21.12.17, 10:48
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Enefit Greenil valmis esimene päikeseelektrijaam

Eesti Energia taastuvenergiaettevõte Enefit Green ehitas Järvamaal asuvale Estonia piimafarmile päikeseelektrijaama. Eestis ainulaadse lahendusena finantseeris elektrijaama ehitust Eesti Energia ning jääb ka elektrijaama omanikuks ja hooldajaks.
Enefit Greenil valmis esimene päikeseelektrijaam
  • Enefit Greenil valmis esimene päikeseelektrijaam Foto: Eesti Energia AS
„Päikeseelektrijaam Estonia piimafarmi katusel on näide uuest koostöömudelist, kus me loome kliendile sobiva energialahenduse võtmed kätte põhimõttel. Meie tugevus on võimekus projekteerida ja teostada ka keerulisi terviklahendusi, mis loovad väärtust kliendile,“ ütles Eesti Energia juhatuse liige Andres Sutt. Suti sõnul on Eesti Energial kogemus elektritootmise ahela igas etapis alates projekti tasuvusanalüüsist, projekteerimisest, seadmete hankimisest kuni ehituse, seadistamise, opereerimise, hooldamise ning vajaliku dokumentatsiooni kordaajamiseni.
„Päikeseenergial põhinevad hajaenergeetika lahendused on ülemaailmne trend, mis on viimastel aastatel ka Eestis laialt levima hakanud,“ sõnas Enefit Greeni juht Aavo Kärmas ja lisas, et piimafarmi katusele paigaldatud päikeseelektrijaam on märgilise tähtsusega. „Enefit Greeni elektritootmisportfell on selgelt kõige mitmekesisem kogu Baltikumis, sest toodame elektrit nii tuulest, veest, päikesest, biomassist kui ka olmejäätmetest,“ rääkis Kärmas.
Ainulaadne on projekt selle poolest, et tarbija – piimafarm – ei pidanud ise elektrijaama ehitusse raha investeerima. „Sellise lahenduse puhul on positiivne, et Estonia farm saab keskenduda enda ärile ning Enefit Green tegeleb sellega, milles meie head oleme – energeetikaga,“ lausus Kärmas.
 
Ainulaadne on projekt selle poolest, et tarbija – piimafarm – ei pidanud ise elektrijaama ehitusse raha investeerima.
  • Ainulaadne on projekt selle poolest, et tarbija – piimafarm – ei pidanud ise elektrijaama ehitusse raha investeerima. Foto: Eesti Energia AS
VIDEO
Vaata videot Estonia piimafarmi päikeseelektrijaamast SIIT.
Päikesest toodetava elektri hind on fikseeritud ja farm kasutab seda omatarbeks. Seega on põllumajandusettevõtte jaoks osaliselt maandatud elektrihinna tõusmise risk. Päikesest toodetud elekter katab ca 15% farmi aastasest ja suurema osa suvisest elektritarbimisest. Tarbija jaoks kujuneb päikesest toodetud elektri hind soodsamaks kui võrgust ostetav elekter, sest päikesest toodetud elektrile võrgutasu ei lisandu.
Enefit Green paigaldas Estonia piimafarmi katusele kokku 644 päikesepaneeli, süsteemi võimsuseks on 174 kilovatti (kW). Päikesepaneelid võtavad enda alla üle 1000 m2 suuruse pinna.
Eesti Energia pakub äriklientidele kahte võimalust päikesest elektri tootmiseks. Esimesel juhul on kliendil võimalik valida unikaalne täisteenuslahendus, kus Eesti Energia finantseerib, projekteerib ja paigaldab päikeseelektrijaama ning hakkab seda ka hooldama. Teisel juhul on kliendil võimalik ise finantseerides Eesti Energialt energialahendus soetada.
Päikeseelektrijaam Estonia piimafarmi katusel on Eesti Energia uute kliendilahenduste esimene samm. Eesti Energia suund tulevikuks on pakkuda oma klientidele erinevatel tehnoloogiatel põhinevaid terviklikke energialahendusi.
Kliendi juures asuvate päikeseelektri tootmisjaamade loomise eesmärk on tõsta lokaalse elektritootmise osakaalu Eesti Energia tootmisportfellis. Eesti Energia strateegiline eesmärk 2021. aastaks on toota 40% elektrist taastuvatest- ja alternatiivsetest allikatest.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 15:47
Corteva Agriscience Inatreq™ Active on Eestis turule lubatud
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele