Autorid: Põllumajandus.ee , Metsamajandusuudised.ee • 6. jaanuar 2020

Uus keskkonnaluba seob valdkonnad ja vähendab bürokraatiat

Alates 1. jaanuarist 2020 saab infosüsteemis KOTKAS taotleda ühtset keskkonnaluba, mis asendab senised jäätme-, õhusaaste, vee-, kaevandamis- ja kasvuhoonegaasidega kauplemise load ning ohtlike jäätmete käitluslitsentsi. Keskkonnaloa kasutuselevõtt vähendab bürokraatiat ja aitab kaasa kõrgetasemelisele keskkonnakaitsele.
Alates 1. aprillist 2020 saab KOTKASes deklareerida ka maapõue valdkonna keskkonnatasusid.
Foto: Meelika Sander-Sõrmus

„Keskkonnaluba tuleb taotleda siis, kui soovitakse kasutada suuremas mahus loodusvarasid või paisata keskkonda saasteaineid. Kui seni tuli taotleda ja menetleda kuut erinevat loatüüpi, siis nüüd oleme integreerinud need kõik üheks keskkonnaloaks. Ühtne luba seob paremini valdkonnad ja teeb kliendi elu lihtsamaks,“ selgitas Keskkonnaameti keskkonnaosakonna juhataja Rein Kalle.

Keskkonnaluba peetakse võtmetähtsusega keskkonnakorralduslikuks instrumendiks, kuna selle kaudu suunatakse ettevõtteid vähendama oma tegevusega kaasnevat keskkonnamõju ning soodustama tehnoloogilist innovatsiooni. Keskkonnariskide maandamiseks seab Keskkonnaamet lubadesse mõjusaid, jälgitavaid ja kliendile teostatavaid kohustusi, et tagada inimeste ja elukeskkonna kaitse.

Oluline muutus võrreldes varasemaga on ka see, et nüüd saab keskkonnaluba digitaalselt taotleda infosüsteemis KOTKAS, mis asub aadressil https://kotkas.envir.ee/.

Eelmisel aastal avati KOTKAS keskkonnatasu deklareerimiseks vee-, õhu- ja jäätmete valdkonnas, nüüd saab seal lisaks taotleda ka lube ja esitada keskkonnaaruandeid. Alates 1. aprillist 2020 saab KOTKASes deklareerida ka maapõue valdkonna keskkonnatasusid.

„Kuna keskkond on väga keeruline ja kompleksne valdkond, ei saa me lubada, et loa saamine muutub sisult lihtsamaks. Küll aga saame pakkuda, et mitme loa ja menetluse asemel on nüüd kliendile üks ühtne luba ning selle taotlemist lihtsustab kaasaegne infosüsteem koos eeltäidetud lahtrite ja abikalkulaatoritega,“ kinnitas Rein Kalle.

Keskkonnaotsuste infosüsteem on intuitiivne ja vajamineva info ning abiteksti leiab iga täidetava tabeli ja lahtri kõrvalt. Teenuste kirjeldused ja juhendid on kättesaadavad KOTKASe lehelt. Tehniliste murede korral abistab Keskkonnameti klienditugi telefonil 662 5999 või e-posti aadressil [email protected].

KOTKASe arendust rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Projekt on seotud Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammi nullbürokraatia programmiga.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960