Eestimaa Looduse Fond (ELF) vaidlustas Tartu halduskohtus Lüganuse valla kehtestatud eriplaneeringu, mis annab rohelise tule Viru Keemia Grupi (VKG) biotoodete tehase rajamiseks. ELF leiab, et planeering rikub keskkonnaõiguse põhimõtteid ning selle mõju loodusele, kliimale ja ühiskonnale ei ole piisavalt hinnatud.

- VKG biotoodete tehas võiks peale valmimist näha välja selline.
- Foto: VKG
ELFi hinnangul tooks kavandatav tselluloositehas kaasa märkimisväärse surve Eesti metsadele. Tehase aastane puiduvajadus, 2,25 miljonit kuupmeetrit, moodustaks ligikaudu viiendiku kogu Eesti senisest raiemahust. „Toetame puidu kohapealset väärindamist, kuid tehase planeeritud toormevajadus eeldab Eesti mõistes rekordilist raiemahtu. Selle keskkonnamõju pole põhjalikult hinnatud,” ütles ELFi juhatuse liige Silvia Lotman. Tema sõnul näitab arendaja enda esitatud hinnang, mille kohaselt peaks tehase tööks olema raiemaht vähemalt 10 miljonit tihumeetrit aastas, et see projekt kinnistaks senist, ELFi hinnangul juba praegu ülemäärast raietaset.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Lüganuse Vallavalitsus teatas eelmisel nädalal Viru Keemia Grupi (VKG) biotoodete tehase eriplaneeringu kehtestamisest, millega annab rohelise tule 2,25 miljoni tihumeetri suuruse aastase puiduvajadusega tselluloositehase rajamiseks. Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) leiab, et sellise puidutarbega arendus ei mahu Eesti metsade taluvuspiiridesse ja seetõttu ei tohiks plaani ellu viia.
Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ja VKG Fiber sõlmisid kümneaastase puidumüügi lepingu, mis loob eeldused biokeemiliste toodete tehase rajamiseks Ida-Virumaale. Tegu on seni suurima paberipuidu ostu-müügilepinguga riigimetsa puidu väärindamiseks Eestis.
Läinud aasta lõpus kinnitati Riigimetsa Majandamise Keskuse uus arengukava, mis tõstis fookusesse elurikkuse, loodushoiu ja kestlikkuse. RMK juhatuse esimees Mikk Marran kinnitas aga Äripäeva teemaveebile Tööstusuudised.ee, et see ei tähenda loobumist puidu varumisest.
Riigimetsa Majandamise Keskuse juhatus otsustas, et puidu keemilise väärindamise tootmisüksuse rajamisest huvitatud ettevõtjate tihedas konkurentsis saab puiduressursi sortimentide jaotamisel määravaks hind. Ees ootavad oksjonid RMK varutavale paberipuidule ning raidmetele. Tarned saavad alata aastast 2028.
Faresin Industries S.p.A., mille peakontor asub Breganzes (VI), projekteerib, toodab ja turustab loomakasvatussektori söödamiksereid ning neile vajalikku ratsioonianalüüsi tarkvara, samuti põllumajandus-, tööstus- ja ehitusrakenduste teleskoopkäitlejaid. Praeguse presidendi Sante Faresini poolt 1973. aastal asutatud ettevõte ühendab tugeva perejuhtimise traditsiooni rahvusvahelise kontserni dünaamilisusega, mis tegutseb ülemaailmselt laialdase tütarettevõtete, edasimüüjate ja edasimüüjate võrgustiku kaudu. 2023. aastal tähistas ettevõte oma 50. juubelit.