Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 20. mai 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Peipsil läbiviidud suuroperatsioon andis sealsest püügitegevusest põhjaliku ülevaate

Keskkonnainspektsiooni ning Politsei- ja Piirivalveameti poolt Peipsi, Pihkva ja Lämmijärvel läbi viidud kolmepäevane ühisoperatsioon andis selle piirkonna püügitegevusest põhjaliku ülevaate, mis võimaldab edaspidi järelevalvet tõhusamalt korraldada.

Peipsi, Pihkva ja Lämmijärve puhul on tegemist ühe meie olulisema püügipiirkonnaga, kus toimub nii aktiivne kutseline püük kui ka harrastuspüük. Igapäevast kalapüügijärelevalvet teeb Keskkonnainspektsioon, samuti hoiab veekogul toimuval silma peal Politsei- ja Piirivalveamet.

"Arvestades piirkonna püügiaktiivsust ja järvel kasutada lubatavate püügivahendite arvu, on selge, et tavapärase järelevalve käigus me kõiki kalamehi ega püüniseid samaaegelt kontrollida ei jõua. Selleks, et veekogudel toimuvast tervikpilti saada, otsustasime läbi viia tervet veeala hõlmava kontrolliaktsiooni", selgitas 14. - 16. maini toimunud ühisoperatsiooni eesmärki Keskkonnainspektsiooni kalakaitseosakonna juhtivinspektor Aare Pai.

Ühisoperatsiooni "Peipsi lukku" käigus kontrolliti kõiki järvel viibivaid kutselisi kalureid ja harrastuspüüdjaid, kolme päeva jooksul kokku 195 isikut. Sealhulgas kontrolliti püügivahendite asetust, märgistust ja eelteadete esitamise korda, samuti lossitavaid kalakoguseid. Kuna 15. maist algas Lämmi- ja Pihkva järvel mõrrapüügikeeld, siis jälgiti ka seda, et veekogusse jäetud mõrdadel oleksid mõrrapärad avatud. Selleks kasutati sukeldujate abi ja see kontrollimeetod õigustas ennast igati.

Ühisoperatsiooni käigus avastati erinevaid rikkumisi, millega seoses alustati kokku 78 väärteomenetlust. Peamiseks probleemiks oli püügivahendite mittenõuetekohane märgistamine ja tähistamine. Rikkumiste hulgas oli ka üks alamõõduliste kalade püügi juhtum, millega seoses alustati kriminaalmenetlust. Samuti avastati 110 selguseta kuuluvusega püügivahendit. 

"Andmete põhjalikum analüüsimine seisab veel ees, kuid juba praeguste andmete põhjal võime öelda, et meie pikalt ettevalmistatud ühisoperatsioon läks korda. Lisaks muule kogutud infole on meil nüüd olemas mõrdade koordinaadid koos püügivahendite märgistusega, mis võimaldab võrrelda andmeid väljastatud püügivahendite arvuga, " märkis Aare Pai.

"Piirivalve teostab igapäevaselt oma põhiülesannete kõrval kalapüügiseaduse ja meresõiduohutuse seaduse täitmise kontrolli", ütles PPA piirivalveosakonna piiriturvalisuse büroo juhi asetäitja Ivo Heinlaid. "Läbiviidud ühisoperatsioon andis hea ülevaate kahe ametkonna vahelisest koostööst ja hetkevõimekusest ning täpsema pildi piiriveekogul toimuva osas. Kindlasti oli see tugev preventiivne meede näitamaks meie kohalolekut Peipsi järvistul nii kutselistele kui harrastuskaluritele. Samuti tõi ühisoperatsioon välja perspektiivsed arengusuunad meie edaspidises koostöös." 

Ühisoperatsiooni ettevalmistamises ja läbiviimises osales kahe ametkonna peale kokku üle 100 inimese. Lisaks ujuvalustele ja autodele kasutati operatsiooni läbiviimisel ka Politsei- ja Piirivalveameti kopterit, millega sai suurelt veealalt kiiresti hea ülevaate. 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960