11.02.2014 korraldati Euroopa Komisjonis hääletus uue GM-maisisordi Pioneer 1507 kasutuselevõtuks. Eesti hääletas GMO kasutuselevõtu poolt.
Kasvatamise lubamise poolt hääletasid Suurbritannia, Hispaania, Rootsi, Soome ja ka Eesti. Vastu olid 19 riiki, sealhulgas Prantsusmaa, Itaalia, Holland, Austria ja Poola. Erapooletuks jäid Belgia, Portugal, Tšehhi ja Saksamaa. Et aga Euroopa Komisjonis on häälte kaalukus määratud riigi rahvaarvu järgi, siis vastu olnud riikide hulga enamusest ei piisanud.
Suurbritannia õigustas otsust väitega, et Euroopa riskib muidu maailma põllumajandusmuuseumiks muutumisega ning et GM-maisi kasvatamisel on teaduslikult tõestatud eeliseid. Hispaania põhjendas poolthäält argumendiga, et nende talunikud peavad olema suutelised konkureerima Euroopa Liidust väljapoole jäävate riikidega, mis tohivad GM-saaki kasvatada.
Pioneer 1507 maisi pooldajad Euroopa Komisjonis väidavad 2001. aastal läbiviidud uurimusele viidates, et USA poolt arendatud maisisort on ohutu, selle eeliseks on omadus end kahjurite eest kaitsta, tootes mürgist pestitsiidi ning immuunsust levinud umbrohutõrjele.
Euroopa Liidus on kommertskasvatamiseks heaks kiidetud vaid kaks GM-taime – mais Monstanto MON 810 ning kartul Amflora, mis hiljem kohtu kaudu keelustati. Suurimaks Monsanto maisi kasvatajaks on Hispaania ning GM-mais moodustab hetkel Euroopa Liidus kasvatatavast maisist 1,35%. Loomasööda jaoks on Brüssel andnud loa kasvatada 49 erinevat GM-taime (enamasti maisi), sealhulgas ka Pioneer 1507t.
Loe lisa portaalidest
Reuters ja
BBC.
Euroopa Liidus lubatud GM-taimede nimekirja näed
SIIT.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eestimaa Rohelised on nördinud valitsuse ja Riigikogu otsuste pärast, mille tulemusena pääseb Euroopa keskkonda veel üks geneetiliselt muundatud organism (GMO).
Mineraalväetiste kasutamise kogustelt oleme täna Eestis 1960. aasta tasemel s.t. et tagasiminek enam kui viiskümmend aastat.
Vabariigi Valitsus toetab keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse ettepanekul Euroopa Parlamendi ja nõukogu algatatud direktiivi muudatust, millega antakse liikmesriikidele vabadus ise otsustada, kas soovitakse oma territooriumil GMOsid kasvatada või mitte.
Eelnõuga lubatakse ELi liikmesriikidel piirata või keelustada geneetiliselt muundatud põllukultuuride kasvatamist oma territooriumil, isegi kui see on lubatud ELi tasandil.
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.