MES toetas 121 väikese seakasvatuse omanikku, kes soovisid tegevuse lõpetada seniks, kuni seakatku riski vähendamiseks kehtestatud bioohutusnõuded on täidetud.
„Bioohutusmeetmete range järgimine seakasvatustes on ainus viis, kuidas tõkestada seakatku levikut ja hoida ära suuremat kahju seakasvatussektorile. Läbi Maaelu Edendamise Sihtasutuse antava toetuse said väiksemate karjade omanikud võimaluse seakasvatusest väljuda, sest vaid mõne sea omanikule tähendanuks uute bioohutusnõuete täitmine ebamõistlikult suurt investeeringut,“ ütles MESi juhatuse esimees Raul Rosenberg. „Samas pole kohta kompromissiks, sest bioohutusnõudeid mittetäitev seakasvatus on oluline riskiallikas ka teistele seakasvatajatele.“
MES toetas väikese ja keskmise suurusega ettevõtjaid ja eraisikuid, kes soovisid seakarja likvideerida ja lõpetada seakasvatamise seniks, kuni seakatku oht on möödas või karmistunud bioohutusnõuded täidetud. Toetust maksti 1 €/kg elussea kohta, kuid mitte rohkem kui 4000 eurot ühe taotleja kohta.
Kokku esitas 121 seakasvatajat MESile 133 taotlust 498 sea kohta ning toetusi maksti välja enam kui 45 000 euro ulatuses. Taotlusi esitati 12 maakonnast, enim taotlusi tuli Pärnumaalt (30 taotlust) ja Põlvamaalt (29 taotlust). MES maksis toetusi omavahenditest.
Lisaks andsid MESi konsulendid perioodil 6. august - 10. detsember kahe tunni ulatuses tasuta nõuannet 101 seakasvatajale, kellele pakuti välja lahendusi kriitilises olukorras toimetulekuks. Nõu anti põllumajandusettevõtjatele ja eraisikutele, kes tegelesid sigade pidamisega põllumajandusloomade registri andmetel ning soovisid teavet sigade Aafrika katku ennetamiseks vajalike bioohutusmeetmete kohta. Enim nõustati seakasvatajaid Pärnumaal (29) ja Järvamaal (22).
Seotud lood
Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) hakkab seoses sigade Aafrika katku jõudmisega Eesti seafarmidesse toetama väikeseid seakasvatajaid.
Aasta alguse seisuga on Eestis 339 seakasvatust, kus peetakse kokku ligikaudu 319 000 siga.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele