Autor: Põllumajandus.ee • 28. mai 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti noortalunikud tutvustasid enda tegemisi Euroopa kolleegidele

24.-26. mail viibis Eestis visiidil MTÜ Eesti Noortalunikud kutsel CEJA president Jannes Maes. CEJA on Euroopa noori põllumajandustootjaid ühendav organisatsioon, mis esindab enam kui 2 miljonit noort põllumajandustootjat.
Noortalunik Mehis Visnapuu näitas oma lihaveisekasvatust.
Foto: MTÜ Eesti Noortalunikud

Otsene tegevus seisneb noortalunike ja poliitilisi otsuseid tegevate instantside vahelise dialoogi ja teabe vahendajana, mille tulemusel soovitakse luua häid töö- ja elutingimusi alustavatele ja juba tegutsevatele noortele ettevõtjatele maapiirkonnas. Hetkel on tähelepanu fookuses küsimused mis puudutavad noortootjate ligipääsu maa- ja finantsressurssidele, tootmisõigusi ja haridus-ning koolitusvõimalusi maapiirkonnas.

Tänase seisuga ei ole Euroopa Liidu riikidest ainsana CEJA liikmed Läti ja Eesti noortootjaid ühendavad liidud. Kuna MTÜ Eesti Noortalunikud juhatus peab koostööd ja kogemuste vahetamist Euroopa Liidu tasandil oluliseks, oli külaskäigu eesmärgiks tutvustada meie liikmete tegemisi ja koguda infot ametlike koostöövõimaluste kohta läbi katuseorganisatsiooni.

Koos Belgiast päris Jannes Maes’iga, kes hetkel CEJA presidendi kohuseid täidab, tegi külastuse kaasa ka Läti noorfarmereid esindav Valters Zelcs. Kahe päeva jooksul külastati Eesti Noortalunike ettevõtteid andmaks ülevaadet kohapealsest tootmisest.

Esimene ametlik kohtumine toimus maaeluministeeriumis, kus Jaanus Joasoo ja Janeli Tikk rääkisid noortalunike toetamisest Eestis ja arutasid täiendavaid võimalusi, mida on võimalik noorte tootjate kaasamiseks tarvitusele võtta. Seejärel tervitas Jannes Maes’i maaeluminister Mart Järvik.

Eesti Noortalunike juhatuse esindajad ja CEJA president Jannes Maes kohtumisel maaeluminister Mart Järvikuga.
Foto: MTÜ Eesti Noortalunikud

Hilisõhtul toimus koosviibimine noortalunik Karin Sepa Maamehe Golfi talus, millega ühines veel 3 noort põllumajandustootjat Lätist. Peamised teemad olid maa kättesaadavus ja rendi- ning ostuhinnad piirkondades, samuti rahastusvõimalused investeeringuteks ja viimase probleemi leevendamiseks välja töötatud peagi rakenduvad meetmed EL-i tasandil.

Laupäeva hommikul tutvustas Karin Sepp oma turismitalu ja ka toomise poolt, kus kasvatakse teravilja ja nuumpulle. Edasi liiguti Põhja-Euroopa moodsaimasse Andri-Peedo kitsekasvatustallu. Lisaks ülimalt kaasaegsele lüpsiplatsile ja rõõmsatele kitsedele avaldas külalistele muljet eelmisel aastal kasutusse võetud Eestis ainulaadne heinakuivati, mis võimaldab rohusöödas säilitada kuni 30 % kõrgemat proteiinisisaldust, misläbi saavutatakse oluline kokkuhoid lisasöötade ostult. Külalised said kohapeal proovida ja külakostiks kaasa valiku parimaid Andri-Peedo tooteid.

Külastati Lõuna-Eesti noortalunikke.
Foto: MTÜ Eesti Noortalunikud

Tootjatest külastati veel noortalunik Mehis Visnapuu mahetootmist Karula rahvuspargi aladel, kus kasvatakse lihaveised, hooldatakse looduslikku rohumaad ja veiseid peetakse moodsas jalutamisalaga laudas.

Eesti noortalunike juht Kaja Piirfeldt ja CEJA juht Jannes Maes jätkavad koostööd EL-i tasandil.
Foto: MTÜ Eesti Noortalunikud

Kohtumise tulemusena said MTÜ Eesti Noortalunikud juhatuse esindus kutse ühineda järgmise CEJA koosolekuga 27.-28.06 Rootsis, et tutvuda täpsemalt organisatsiooni töökorraldusega ja arutada juba täpsemalt, millistel tingimustel koostööd jätkata.

Kaja Piirfeldt, MTÜ Eesti Noortalunikud juhatuse esimees

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960