Sigade Aafrika katku levikut kommenteerib põllumajandus.ee veebile HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm.
Soorm ütles, et AS Rakvere Farmid süsteem kasvatab ca 40% Eesti sigadest ning nende süsteemi kuulub üle Eesti 25 seafarmi, millest kõik on tarastatud ning omavad statsionaarseid desovanne.
"Ennetavate meetmetena tegime aasta alguses 150 000 euro suuruse investeeringu ning ehitasime oma suurimasse Ekseko seafarmi Viiratsis Viljandimaal ainulaadse desomaja, kust sõidavad läbi kõik autod, mis farmi territooriumile sisenevad," kommenteeris Soorm.
Samuti läbivad tema sõnul kõik töötajad ettevõtte välistsoonis kaks korda desovanni, käivad dušši all ja saunas ning vahetavad riided, misjärel veelkord desinfitseerivad enda jalad ja käed. Kuna sigade Aafrika katku viirus levib Soormi sõnul otsese kontakti teel, siis on kogu farmi ala taraga piiratud, lisaks on keelatud töötajatel toiduainete toomine AS Rakvere Farmid territooriumidele. Oluline on järgida kõiki Veterinaar- ja Toiduameti poolt ettenähtud bioohutusnõudeid ja seda selgitame pidevalt kõikidele oma töötajatele kui ka koostööpartneritele.
„Olulisema asjana tarbija seisukohalt tuleks siiski silmas pidada, et sigade Aafrika katk on kodu- ja metssigade viirushaigus ning sealiha tarbimine inimestele ja teistele loomadele ohtu ei kujuta. Sellegipoolest on viiruse levik kiire ja sellest tingitud majanduslik kahju suur ning seetõttu on nakkuse levikule piiri panemine ja kaitsemeetmete rakendamine üliolulised. Eesti suurima seakasvatajana järgime väga hoolikalt sigade Aafrika katku tõkestamiseks ennetavaid meetmeid, et katk ei jõuaks AS-i Rakvere Farmid farmidesse," märkis Soorm.
Veterinaarameti spetsialistid märkisid, et suure tõenäosusega tõid seakatsku metsast farmidesse mustikakorjajad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Seakatk jõudis eile mõne kilomeetri kaugusele Baltimaade suurimast Ekseko seafarmist ning ähvardab lisaks hädatapust tulenevale kahjule ka sadade inimeste töökohti.
Aafrika sigade katku viirusega saastunud kärbsed on siiani arvatavasti peamised kodusigade nakatajad, kirjutas jahindusteadlane Nikolai Laanetu.
Valgamaa veterinaarkeskuse juhataja Urve Laidvee on veendunud, et haigus jõudis kodusigadeni inimeste – täpsemalt marjuliste – kaudu.
Uus hoop Eesti seakasvatussektorile. Veterinaar- ja Toiduamet tuvastas kahes Viljandimaa ja ühes Valgamaa seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja.
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.