SIREL - suvealguse õiemeri koduaias

SIREL - suvealguse õiemeri koduaias
SIREL - suvealguse õiemeri koduaias

Sirel tundub esmapilgul liiga tavaline, et sellest kirjutada, sest eks me kõik ole näinud maakodu aiaääres suurt, väljakasvanud hekki, mis sageli pigem kruusateelt tuleva tolmu kinnipüüdmiseks istutatud on. Tegelikult võiks olla aga sirel tõeline aia pärl.

Sirelite maailm on lai ja kaunis. Viimaste aastakümnete jooksul on aretatud imelisi sorte, mis sobivad ideaalselt meie kliimas kasvatamiseks.

Sireli sortidest kirjutab Kubja Ürditalu peremees Rein Sander.

Hariliku sireli (Syringa vulgaris) kodumaaks peetakse Karpaate ja Balkani poolsaare mägesid. Rohkelt õitsevat põõsast on aedades kasvatatud juba ligi 450 aastat. Selle aja jooksul on aretatud üle 2000 erineva sordi. 

Eestis sai harilik sirel tuntuks umbes paarisaja aasta eest, kõigepealt lillaõieline, seejärel ka valgeõieline vorm. Kõigepealt jõudis sirel mõisaparkidesse ja levis sealt taluaeda. Praegugi on kahvatulillade õitega sirel vanades taluaedades tavaline.
Mõned vanad sordid on jätkuvalt populaarsed. Juuni alguses puhkeb rikkalikult õide ‘Andenken an Ludwig Späth’ (‘Ludwig Späth’). Sort aretati 1883. aastal L. Späthi puukoolis Berliinis. Õiepungad on tume-karmiinpunased, õied lihtsad, tume-purpurpunased. Mõni päev hiljem hakkab õitsema valgete täidisõitega sort ‘Mme Lemoine’, mida on samuti siinmail kasvatatud juba üle 120 aasta.

Sirel vali õievärvi järgi. Viimastel aastatel on meil rohkesti müüdud huvitavate kahevärviliste õitega sirelit ‘Sensation’. Sort aretati juba 1938. aastal. Sellel sirelisordil on suured lillakaspunased lihtõied, krooni serva palistab lai valge vööt. Puhkeb õide pisut hiljem kui teised sordid ja on väga dekoratiivne.
Roosades toonides alustab õitsemist täidisõieline ‘Krassavitsa Moskvõ’. Põõsale annavad alguses tooni lillakasroosad õiepungad. Puhkenud valged õied on heleroosa varjundi ja tugeva lõhnaga. Soojal kevadel hakkab põõsas õitsema mai lõpul ning teeb seda kaua ja rikkalikult. Lääne-Euroopas tuntakse sorti kui ‘Beauty of Moscow’ nime all.
Omapärane, kuid väga vähe levinud on esimene helekollaste lõhnavate õitega sirelisort ‘Primrose’ (‘Yellow Wonder’), mis on saadud juba 1949. aastal. Põõsas on eriti ilus puhkemise aegu, kuumal kevadel pleekuvad õied päikesepaistelisel kasvupaigal kiiresti valgeks.
Kollasekirjude lehtedega ‘Aucubaefolia’ on silmatorkavalt kena lehestikuga, kuid sisemaal õrnuke. Sobib Lääne-Eestisse, saartele ja linna soojemasse mikrokliimasse.

Sort 'Znamja Lenina' on tugeva lillakas-roosa tooniga.
Sort 'Znamja Lenina' on tugeva lillakas-roosa tooniga.

Sirelimaa Läti
Eestis on olemas mitu ilusat sirelikogu. Kes tahab aga sirelisortide üliküllusest täit elamust saada, peaks mai lõpus ette võtma teekonna Kuramaale. Dobele äärelinnas paikneb Pçteris Upîtis’e aed – Läänemeremaade suurim sirelikogu. Upîtis (1896– 1976) hakkas oma sirelikogu rajama küpse mehena, 61 aasta vanuses. Elada oli tal siis jäänud veel 19 aastat.
Praegu hõlmab sireliaed kümnendiku Dobele katsejaama pindalast, umbes 4 hektarit. Selles kasvab paarsada erinevat hariliku sireli sorti ja veel muid liike. Mai lõpus ja juuni alguses puhkevad kümnetes eri toonides valged, roosad, lillad ja punased õiekobarad, õhku täidab uimastav sirelilõhn. Ilusa ilmaga on mõnel õhtul aias kontsert.

'Pçrïu Zveinieks' Dobelese puukoolis.
'Pçrïu Zveinieks' Dobelese puukoolis.

Rahvusvaheliselt levinud sirelisortide kõrval kasvab aias hulk Lätis aretatud sirelisorte. Aretajad on neile andnud poeetilised lätikeelsed nimed, mis omainimestele ütlevad rohkem kui meile: ‘Dobeles Sapòotâjs’ (Dobele Unistaja), ‘Gaistoðais Sapnis’ (Helge Unelm), ‘Jaunkalsnavas Nakts’ (Jaunkalsnava Öö), ‘Vidzemes Debesis’ (Liivimaa Taevas) ja ‘Pçrïu Zveinieks’ (Pärlipüüdja). Täidisõieline roosa ‘Gaiziòkalns’ on saanud nime Läti kõrgeima mäe järgi. Lihtõieline, kuid hiiglaslike õiekobaratega on ‘Imants Ziedonis’. 
Neid sorte leidub mitmes Läti puukoolis, kõigepealt muidugi Dobeles ja Kalsnavas.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised