Börs: Piimahindade tõus kiirenes märgatavalt

Piim
Piim

Nädala börsiuudised: piimahindade tõus kiirenes märgatavalt; Phosagro: väetiste hinnad hakkavad tõusma; Saksamaa nisutoodangu prognoose vähendatakse; Venemaa tootmine tõuseb; nafta hind ületas 50 dollari taseme.

Piimahindade tõus kiirenes märgatavalt

Selle nädala teisipäeval toimus järjekordne GlobalDairyTrade oksjon, kus piimahindade tõus kiirenes märgatavalt, vahendab agrimoney.

Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiivi Fonterra korraldataval oksjonil kallinesid hinnad eelmise sessiooniga võrreldes 12,7 protsenti. Täispiima pulbri hind tõusis kahe nädalaga lausa 18,9 protsenti.

Hinnad olid futuuriturul tõusnud spekulantide tõttu juba mõnda aega. Nüüd jõudis suurem mõju ka füüsilisele turule.

Commonwealth Bank of Australia analüütik Tobin Gorey ütles enne oksjonit, et Fonterra vähendab järgneva 12 kuu jooksul pakutava piimakoguse hulka 1,8 protsendi võrra. „See peaks täiendavalt hindu toetama,“ lisas ta.

Kõige rohkem kallines täispiima pulber, sest ülepakkumine on maailmas vähenemas. Näiteks Uus-Meremaa eksport langes selle aasta esimesel viiel kuul 6 protsendi võrra (võrreldes eelmise aasta sama ajaga).

Lisaks sellele on turgu toetamas ka nõudlus, sest Hiina on täielikult turule naasnud – riigi täispiima pulbri import kasvas jaanuar-mai 20 protsenti. Venemaa nõudlus on samal ajaperioodil tõusnud 8 protsendi võrra.

Euroopas on kooritud piima pulbri hind jätkuvalt tõusutrendis ning neljapäevaks maksis tonn 1892 eurot.

Phosagro: väetiste hinnad hakkavad tõusma

Fosfaaditootjad on peagi sunnitud oma tootmist vähendama, mis aitab hindadel põhja moodustada, teatas Phosagro juht.

Venemaa väetistetootja teatas, et nende kasum kasvas 2016. aasta esimesel poolaastal järsult. Tõsi, suuresti oli see tingitud valuutakursside muutumisest ning kasumimarginaalid on odavate hindade tõttu jätkuvalt surve all.

„Ma usun, et turg on moodustamas põhja,“ ütles Phosagro tegevjuht Andrey Guryev. „Me võime peagi näha tootmise vähendamist, eriti fosforväetiste puhul. See võiks peagi hinnad kõrgemale viia.“

Gurvey tõi välja, et põllumajandustoormete toodang on olnud kõrge ja paljudes kohtades on maa ära kurnatud. „See võiks järgmisel aastal nõudlust väetiste järele tõsta. Hinnad on madalal ja selle tõttu on farmeritel motivatsiooni järgmisel aastal mulda rohkem väetada.“

Saksamaa nisutoodangu prognoose vähendatakse

Saksamaa põllumeeste kooperatiivide assotsiatsioon vähendas riigi nisusaagi prognoosi 1,2 miljoni tonni võrra. Põhjusena toodi välja liigsed vihmad. Saksamaa on Euroopa Liidu suuruselt teine nisutootja, vahendab agrimoney.

Uue prognoosi kohaselt peaks tootmine ulatuma 24,21 miljoni tonnini. Eelmine prognoos oli 25,4 miljonit tonni. See tähendaks, et eelmise aastaga võrreldes väheneb tootmine 8,8 protsenti.

Saksamaa viljapõldudele mõjusid halvasti suve esimese poole kuumad ilmad. Lõikuse ajaks on probleeme hakanud tekitama aga hoopis vihm, teatas assotsiatsioon.

Euroopa Liidu nisutootmine on vähenemas ning Saksamaa nõrk toodang teeb olukorda veidi hullemaks. Kõige enam on kannatada saanud Prantsusmaa, kus pidevad paduvihmad on saagikust tunduvalt vähendanud. Nüüd arvatakse, et prantslaste nisutoodang väheneb eelmise aastaga võrreldes 30 protsenti.

Areenile astub Venemaa

ADHB analüütik Helen Plant nentis, et Prantsusmaa ja Saksamaa tootmismahud langevad, aga teiste suurte eksportijate – näiteks Venemaa – toodang kasvab.

„Teiste eksportijate mahud suurenevad rohkem ja katavad ELi languse ära,“ ütles ta.

Toidunisu hind langes nädalaga 1,2 protsenti ja tonn maksab 169 eurot.

Rapsiseemnete hind kallines Euronext turul aga 2,1 protsenti võrra ning tonn maksab 378,5 eurot. Hindadel aitab tõusta eelkõige saagiootuste vähenemine.

USAs kallines maisi hind 2,5 protsenti ja nisu lisas 1,3 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäevaks vastavalt 3,39 ja 4,41 dollarit. Sojaubade hind kallines 1,8 protsenti 10,03 dollarini buššelist.

Teistest toorainetest tõusis kakao hind 3,5 protsenti ja tonn maksab 3097 dollarit. Robusta kohvi hind langes aga 3 protsenti 1751 dollarini tonnist.

Nafta hind ületas 50 dollari taseme

Nafta hinnad tõusid neljapäeval kuuendat päeva järjest ning Brent ületas 50 dollari taseme. Maailma suurimad naftatootjad hakkavad kaaluma tootmismahtude külmutamist.

Brent on sellel nädalal kallinenud 9,9 protsenti ja WTI on lisanud 10,1 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 50,89 ja 48,22 dollarit.

Nafta hinnad on augusti alguses saavutatud põhjadest tõusnud juba üle 20 protsendi. Nimelt plaanivad OPEC ja teised tähtsad naftatootjad alustada kõnelusi tootmismahtude külmutamiseks. Järgmisel kuul toimub Alžeerias ja vastav kohtumine.

Tõusule on kaasa aidanud ka spekulandid, sest paljud on oma lühikestest positsioonidest (langusele panustavad positsioonid) loobunud. Toetav faktor on ka dollari odavnemine.

Rotterdami 95 bensiini hind kallines nädalaga 8 protsendi võrra ning tonn maksab juba 468 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised