Eesti piimaühistutele ja farmeritele kuuluma hakkav uus ekspordile suunatud piimatööstus ehitatakse Paidesse. Kuigi valida oli viie-kuue koha vahel ja lisaks Paidele algatati detailplaneering ka Lääne-Virumaal Sõmeru vallas, sai valikul määravaks puhastusseadmete ja katlamaja lähedus.

- Jaanus Murakas: Ühistuline piimatööstus kerkib Paidesse
- Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Ühistulise piimatööstuse eestvedaja Jaanus Murakas ütles eile "
Aktuaalsele kaamerale", et maaküsimused on lõpuks lahenenud ja kõrgtehnoloogiline, ennekõike aga ekspordile suunatud piimatööstus kerkib just Paidesse.
Tõsi, ka Paides oli raskusi vajalike maatükkide kokkuostmisel. Ühe garaažiühistuga kaubale ei saadudki.
"See oli tõesti see, mille taga me ootasime. Nüüd me leidsime lahenduse, kuidas ilma garaažikooperatiive kaasamata see projekt ikkagi Paides ellu viia. Täna me räägime detailplaneeringust 12 hektarile. Muud kommunikatsioonid, nii puhastusseadmete võimekus Paides kui ka koostootmisjaama lähedus sellele kinnistule, osutusid kaalukeeleks valiku tegemisel," selgitas Murakas.
Uue tehase piima ümbertöötlemise võimsus on tuhat tonni ööpäevas. Projekti hinnanguline maksumus on 90 miljonit eurot.
Tehase ala detailplaneeringu eskiisiga saab juba tutvuda Paide linnavalitsuses. Avalik arutelu on 14. novembril.
"Ettepanekuid saab teha seni, kuni on detailplaneering vastu võetud, kinnitatud ja kehtestatud. Orienteeruvalt märtsi keskel peaks olema kõik ühelpool," kinnitas Paide abilinnapea Siret Pihelgas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rakveres täna peetud konverentsil „Eesti piimasektori ekspordiväljavaated“ tõi maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand täna välja, et piimatoodete ekspordis tuleb vähendada töötlemata tooraine väljamüüki ning lähinaabritega kauplemise kõrval leida suurema ostujõuga kaugemaid turge.
Rakvere Piimaühistu on viimastel aastatel palju panustanud teenuste väljaarendamisesse. Piimakarjakasvatajatele pakutakse just seda, mida loomakasvatuses reaalselt vajatakse - maisikülvist raviteenusteni välja. Teenuste väljaarendamisel võetakse farmi kui tervikut ja pigem tegeletakse ennetuse ja koolitustega, kui lihtsalt „tule kustutamisega“.
2025. aasta kevad on toonud põldudele positiivse pildi: taliviljad on hästi talvitunud ning taimed on tugevad, hoitud ja toidetud. Ilmastik on kevadel olnud küll heitlik, kuid üldpilt on lootustandev. Linas Agro agronoomiaeksperdi Mart Toomsalu sõnul on rõõm tõdeda, et põllumehed ei ole sellel kevadel lämmastikväetisega kokku hoidnud, mis omakorda kajastub taimede heas seisukorras.