Rakveres täna peetud konverentsil „Eesti piimasektori ekspordiväljavaated“ tõi maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand täna välja, et piimatoodete ekspordis tuleb vähendada töötlemata tooraine väljamüüki ning lähinaabritega kauplemise kõrval leida suurema ostujõuga kaugemaid turge.

- Piimaeksport panustab suurema väärtusega toodetele
- Foto: Meelika Sander-Sõrmus
„Maaeluministeerium on võtnud eesmärgiks välja töötada toidusektori ekspordi edendamise tegevuskava, mille siht on suurendada lisandväärtusega toodete osakaalu ekspordis,“ selgitas ministeeriumi osakonna juhataja.
Taavi Kand ütles, et kuna eksport annab piimasektorile võimaluse oma toodangut müüa, tuleb tulu teenimiseks keskenduda kõrgema lisandväärtusega toodetele.
Sama eesmärki kannab ühistulise piimatööstuse rajamise riigipoolne toetamine. Paidesse rajatav piimatööstus on võimeline töötlema 1000 tonni piima ööpäevas ehk rohkem, kui praegu toorpiima riigist välja veetakse. Edaspidi saab piima Eestis ümber töödelda ja toodetena eksportida.
Hetkel pakub Maaeluministeerium mitmeid välisturgudele sisenemiseks olulisi teenuseid ning toetusi. Samuti ollakse keskseks partneriks teiste haldusalade asutustele, mis erinevate toidusektori eksporti puudutavate teemadega tegelevad.
Sellega seoses on Maaeluministeerium teinud ettepaneku käivitada toidusektori ekspordi edendamise tegevuskava koostamine.
2017. aasta aprillis sai Eesti toidusektori edendamise tegevuskava perioodiks 2018–2020 ka valitsuskabineti istungil heakskiidu. Kuigi tegevuskava hõlmab kogu toidukaupade eksporti, on erilist tähelepanu pööratud Eesti jaoks olulisimatele sektoritele, sealhulgas piimandusele.
2016. aastal moodustas toorpiima ekspordikäive 35% Eesti piimatoodete ekspordist ning 2017. aasta esimesel poolaastal oli see suurenenud 40 protsendini. Sealjuures on Eesti piimatoodete ekspordikäive 2017. aasta esimesel poolaastal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvanud 43% ning tootegruppidest suurim kasv absoluutväärtuses toimus just toorpiima puhul.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti piimaühistutele ja farmeritele kuuluma hakkav uus ekspordile suunatud piimatööstus ehitatakse Paidesse. Kuigi valida oli viie-kuue koha vahel ja lisaks Paidele algatati detailplaneering ka Lääne-Virumaal Sõmeru vallas, sai valikul määravaks puhastusseadmete ja katlamaja lähedus.
Täna Rakveres toimuval Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja piimanduse ekspordikonverentsil tõdeti, et Eestil on jätkuvalt head võimalused piimatoodete ekspordiks, mis eeldab teatud määral ka riigi sekkumist ja tuge nii turgudele juurdepääsu tagamisel kui riigi positiivse kuvandi kujundamisel.
Rakvere Piimaühistu on viimastel aastatel palju panustanud teenuste väljaarendamisesse. Piimakarjakasvatajatele pakutakse just seda, mida loomakasvatuses reaalselt vajatakse - maisikülvist raviteenusteni välja. Teenuste väljaarendamisel võetakse farmi kui tervikut ja pigem tegeletakse ennetuse ja koolitustega, kui lihtsalt „tule kustutamisega“.
Piimatoodete müüja Navigaatori käive langes mullu poole võrra, sest klientide arved on maksmata ning valuutakursid ebasoodsad. Samas suutis ettevõte kahjumist välja tulla.
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.