• 24.01.20, 10:28

Valli Loide: muldade lupjamine on pikaajaline investeering

Eesti Taimekasvatuse Instituudi vanemteadur Valli Loide kutsub põllumehi üles taas planeerima oma põldudel lupjamistöid.
Muldade lupjamist tasub juba praegu planeerida.
  • Muldade lupjamist tasub juba praegu planeerida. Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Üleskutse! Hea põllumees - planeeri oma ressursse targalt: kui Sinu põllumuld on hapu, siis enne kui väetad, lupja ja vaata ka lubjatarbekaardilt, kui palju lupja vajab Sinu põld tegelikult, et väetamine oleks efektiivne!
Väetiste kasutus taimede poolt sõltuvalt mulla happesusest.
  • Väetiste kasutus taimede poolt sõltuvalt mulla happesusest. Foto: Valli Loide / ETKI
Viimaste PMK mullaseire andmete kohaselt on 550 tuhat hektarit põllumuldadest (54,5%) suuremal või väiksemal määral happelised (pH<6,5) ja see trend on tõusev.
See hinnang on saadud mulla pH järgi, mis on lihtsustatud hindamisviis, kuid mitte täpne. Primaarne mullahapestumisel on Ca, mille puudusel on mullalahuses vesinikioonid ülekaalus ja muld hapestub ning mullaviljakus langeb. Mitte kõik mullad, mille pH on <6,5 ei vaja lupjamist ja vastupidi. Seetõttu tuleb mullalupjamise otsese vajaduse hindamisel arvestada ka mulla kaltsiumisisaldust.
Happelisi muldi tuleb lubjata nõuetele vastava materjaliga ja vastavalt vajadusele. Aeglase toimega lubimaterjali on soovitatav kasutada põldudel, mille lubjavajadus suur. Kiirema toime saavutamiseks on soovitatav kasutada lisaks täiendavalt kiiretoimelist lubimaterjali. Kiiretoimeliste tuhkade puhul on vaja jälgida väävlisisaldust, et mulda ei viidaks rohkem väävlit kui taimed ära kasutavad, soovituslikult kuni 40 kg S ha aastas.
TASUB TEADA
Kui arvestada kogu lubja vajadus viieaastasele tsüklile, siis tuleks aastas põllule vedada ja laotada orienteeruvalt 298 tuhat tonni CaCO3-e. Tegelikult jõudis lubiväetisi kolmel viimasel aastal põllule:
2016 – 50 500 t/aastas;
2017 – 55 000 t/aastas;
2018 – 73 000 t/aastas.
LOE LISAKS:
Mida peab teadma muldade lupjamisest?
Aina rohkem põlde saab lubjatud
Mulla positiivne bilanss on põllu väärtuse alus
Mullaviljakuse parandamiseks on mitmeid võimalusi
Valli Loide, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrotehnoloogia osakond

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.09.24, 11:35
Ebastabiilne majanduslik olukord põllumajanduses: kuidas kaitsta saaki ja säästa targalt
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele