Börs: põllukultuuride kõrgete hindade ajastu on läbi

Börs: põllukultuuride kõrgete hindade ajastu on lä
Börs: põllukultuuride kõrgete hindade ajastu on läbi

Nädala börsiuudised: Prantsusmaa nisutoodang väheneb oodatust enam; nisuhinnad langevad üle maailma; kooritud piima pulbri hind tõuseb jõuliselt; üldine piimaturg tammub jätkuvalt paigal; ÜRO: põllutoormete kuldaeg on läbi; nafta hind langes kahe kuu põhja.

Prantsusmaa nisutoodang väheneb oodatust enam

Prantsusmaa nisutoodang väheneb sellel aastal veel rohkem kui varasemalt arvati, teatas Pariisi konsultatsioonifirma Agritel.

Agritel prognoosib, et Prantsusmaa, mis on ka Euroopa Liidu suurim nisutootja, toodab 37,26 miljonit tonni nisu. See on 9,2 protsenti vähem kui aasta aega tagasi. Vähenevas toodangus on peamiselt süüdi suured vihmasajud ja sellest tulenev liigniiskus.

Agriteli analüütikud ütlesid, et prognoos põhineb juuni lõpus tehtud Prantsusmaa ringreisi tulemustel. Ta lisas, et prognoosi võidakse ilmastikuolude edasisel muutumisel veel korrigeerida.

Agritel tõi ka välja, et hooaja alguses on linnaseodra puhul tulemused olnud „pettumust valmistavad“ – saagikus ja kvaliteet on kehvad.

Suuresti alaneb Prantsusmaa nisutoodang just saagikuse vähenemise tõttu. Prognoositakse, et saagikus ulatub 7,09 tonnini hektari kohta, mis on viie aasta keskmisest 4 protsenti vähem. 2015. aasta hooajaga võrreldes langeb saagikus lausa 10 protsenti.

Selle nädala kolmapäeval teatas ka Strategie Grains, et vähendab Prantsusmaa nisutoodangu prognoosi 2 miljoni tonni võrra 36,5 miljoni tonnini. Saagikus saab konsultatsioonifirma teatel olema 6,98 tonni hektarilt.

Toidunisu hind on aga jätkuvalt langemas, sest mitmetes Euroopa riikides on saagiootused siiski kõrged. Lisaks sellele survestab Euroopa hindu ka USA nisu kiire hinnalangus. Toidunisu hind odavnes nädalaga 1,2 protsenti 160 euroni tonnist.

Rapsiseemnete hind kukkus 3,6 protsenti 350 euroni tonnist.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

USA veab hindu alla

USAs langes maisi hind lausa 8,4 protsenti ja nisu kukkus 3,7 protsenti. Kummagi buššel maksis reede lõunaks vastavalt 3,48 ja 4,29 dollarit.

Nisu hind on USAs jõudnud peaaegu kümne aasta madalaima tasemeni – viimati maksis tooraine nii vähe 2007. aasta aprillis. Eelmisel kuul saavutatud tipust on hind kukkunud lausa 20 protsenti.

Informa Economics tõstis USA nisutoodangu prognoosi 2,217 miljardi buššelini (60,3 miljoni tonnini), mis on nelja aasta kõrgeim tase. USA nisu kooperatiivi US Wheat Associatesi teatel on „saagikuse potentsiaal kõrge. Peaaegu igas regioonis on ilmastikuolud väga soodsad.“

Sojaubade hind kukkus nädalaga 7,6 protsenti ja buššel maksab 10,34 dollarit.

Nisu hind USAs
Nisu hind USAs

Nisu hind langes ka Venemaal, sest riigis oodatakse suurt toodangut ning globaalne turg on odavnemas. Portaali BlackSeaGrain andmetel langesid Venemaal hinnad nädala ajaga 5-7 dollari võrra 173-175 dollarini tonnist.

Kooritud piima pulbri hind tõuseb jõuliselt

Järjekordsel Global Dairy Trade oksjonil langesid piimahinnad uuesti. Põhjuseks oli eelkõige täispiima pulbri hinnalangus, vahendab agrimoney.

Kaks nädalat tagasi toimunud oksjoniga võrreldes kukkusid hinnad 5. juulil 0,4 protsenti. Täispiima pulbri hind langes 1,6 protsenti. Kooritud piima pulbri hind tõusis aga 2,6 protsenti ja mai keskpaigast on hind kallinenud 17 protsenti.

Nüüd on kooritud piima pulbri ja täispiima pulbri hinnavahe muutunud väga kitsaks. Praeguseks on see 124 dollarit, mis on väikseim alates 2015. aasta aprillist. Kahe kuu eest oli hinnavahe 593 dollarit. Hindade erinev liikumissuund ei saa aga kaua kesta, sest täispiima pulbris on rasvad alles jäetud ja selle tõttu on ka selle hind kallim.

Euroopas langes kooritud piima pulbri hind nädalaga 1,8 protsenti 1775 euroni tonnist. Teisalt on hind Euroopas viimase kahe kuu jooksul tõusnud ligi 10 protsenti.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Teistest toorainetest tõusis kakao hind 2,7 protsenti ja tonn maksis reede lõunaks 3110 dollarit. Robusta kohvi hind tõusis 3,2 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 1760 dollarit.

ÜRO: põllukultuuride kõrgete hindade ajastu on läbi

OECD ja Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) teatasid, et põllutoormete kõrgete hinnatasemete periood on läbi, sest rahvastiku kasv aeglustub. Samas märgiti, et paremini võib minna piimapulbri, etanooli ja sojaubade hindadel.

Põllumajandustoormete hinnad langesid eelmisel aastal 15,6 protsenti. Kolme aasta jooksul on hinnad kukkunud 34 protsenti, selgub Bcom Indices andmetest.

„Peamiste teraviljade, kariloomade ja kalatoodete hinnad olid 2015. aastal languses. See andis signaali, et kõrgete hindade ajastu on tõenäoliselt läbi saamas,“ kirjutavad OECD ja ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FOA).

Hinnalanguse on põhjustanud erinevad faktorid – mitu aastat kestnud pakkumise kasv, nõudluse kasvu aeglustumine ning naftahindade langus. Lisaks sellele toodi välja ja toormete varude kasv.

„Tundub, et hinnad jäävad järgmise kümne aasta jooksul eelmistest tippudest madalamale. Selle põhjustab eelkõige rahvastiku kasvu aeglustumine 1 protsendile ja mitmete riikide majanduste aeglustumine,“ teatati raportis.

Nafta hind kukkus kahe kuu põhja

Nafta hinnad kukkusid aga kahe kuu madalaima tasemeni, sest USA Energia ja Informatsiooni Administratsiooni raport näitas, et naftavarud vähenesid eelmisel nädalal oodatust vähem. Ka bensiini varud kukkusid prognoositust vähem. See on üllatus, sest tavaliselt on nõudlus enne 4. juuliga (USA iseseisvuspäev) pikendatud nädalavahetust kõrge.

Brenti toornafta odavnes 6,6 protsenti ja WTI langes 7,6 protsenti. Kummagi barrel maksis reede lõunaks vastavalt 46,89 ja 45,6 dollarit.

Brenti toornafta hind
Brenti toornafta hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised